مرکب سیلک اسکرین
آذر ۲۵, ۱۳۹۶

ورنی یوویانتخاب ورنی یووی مناسب یکی از مهمترین مسائل می باشد. متاسفانه در صنعت کشور برخی ورنی ها و پوشش های یووی اشتباها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و خسارات آن نیز در طول زمان گریبان گیر محصول نهایی خواهد شد.
با توجه به اهمیت انتخاب کارامدترین ورنی و پوشش یووی لازم بر آن شد که توضیحاتی مفید در مورد انتخاب ورنی یووی ارائه دهیم.
پارامترهای مفید در انتخاب ورنی یووی:
1- چسبندگی
مهمترین پارامتر در انتخاب ورنی یووی، چسبندگی به سطح می باشد. مهمترین عامل در چسبندگی ورنی یووی پیش پلیمر می باشد.
مرکب ورنی یووی مرکب سهند
مهمترین پیش پلیمرهای یووی عبارتند از:
1. اپوکسی اکریلات
2. اورتان اکریلات
3. اتر اکریلات
4. اکریلیک خالص
5. پلی استر اکریلات
6. آمین اکریلات
این پیش پلیمر ها هر کدام چسبندگی متفاوتی روی سطوح مختلف دارد به طور مثال اپوکسی اکریلات روی سطوح فلزی و چوبی، اورتان اکریلیک روی سطوح پلیمری از جمله پی وی سی، اکریلیک و ... ، اتر اکریلات روی سطوح کاغذی و چوبی، اکریلیک خالص ( بیشترین چسبندگی ) تقریبا روی تمامی سطوح به جز پلاستیک های خاص، پلی اسنراکریلات روی سطوح سنگ و آمین اکریلات روی سطوح پلیمری استفاده می شود.
2- انعطاف پذیری:
یکی از پارامترهای مهم دیگر در انتخاب ورنی یووی انعطاف پذیری محصول نهایی است. متاسفانه در صنایع نوار لبه پی وی سی، ام دی اف و چوب ورنی های یووی موجود در بازار کاملا سخت و شکننده می باشند. این سخت بودن و شکننده بودن یووی باعث می شود ورنی به مرور زمان از روی سطح نوار لبه پی وی سی، ام دی اف و چوب کنده شود. ( ورنی یووی با ضخامت بالا روی سطح اعمال کنید در صورت ترک خوردن یووی مناسب سطح کار شما نیست. )
بنابراین پیشنهاد می کنیم برای ورنی یووی مخصوص نوار لبه پی وی سی، ام دی اف و چوب از ورنی یووی با انعطاف پذیری متوسط ( به دلیل عدم لب پر شدن ) استفاده شود.
در صنایع کاغذ با توجه به اینکه ضخامت بسیار نازک از یووی اعمال می شود و نیز عدم برش کاغذ خشک بودن یووی مشکل زا نیست. در سطوح فلزی و سنگی انعطاف پذیری مهم نیست.
3- درصد جامد و ویسکوزیته
ویسکوزیته بستگی به روش اعمال پوشش و دستگاه پوشش دارد. پیشنهاد می شود اگر دستگاه یووی زنی مورد استفاده توانایی اعمال ضخامت های مختلف را دارا می باشد از ورنی یووی رقیق استفاده نکنید. در ورنی های یووی رقیق استاندارد از درصد بیشتری از رقیق کننده فعال ( مونومرهای اکریلیک چندعاملی که معروف تربن آنها پلی اتیلن گلایکول دی اکریلات است ) استفاده شده است. متاسفانه به دلیل قیمت بالای رقیق کننده فعال، در عمده ورنی های یووی داخل کشور جهت رقیق سازی از تینرهای بدون بو استفاده می کنند که مصرف کننده در ظاهر متوجه این امر نمی شود. جهت تست یووی رقیق یک لایه به ضخامت یک میلیمتر روی سطح تشکیل دهید و از زیر لامپ عبور دهید اگر مشاهده کردید سطح یووی ترک و دارای منافذ ریز می باشد در این یووی از تینر بدون بو استفاده شده است.
4- بو و سوزش چشم
ورنی های یووی معمولا دارای بوی ملایم ( بوی رقیق کننده فعلا ) می باشند. از ورنی استفاده کنید که سوزش چشم نداشته باشد.
5- سرعت خشک شدن
به طور میانگین سرعت خشک شدن ورنی یووی 80 J/cm می باشد. سعی کنید از ورنی های یووی با سرعت خشک شدن بالا استفاده کنید تا سرعت خط تولید افزایش یابد.
6- رنگ
از ورنی های یووی بی رنگ استفاده کنید. از ورنی های یووی زرد رنگ استفاده نکنید.
7- زرد شدگی
مهمترین عیب ورنی های یووی زرد شدن فیلم نهایی در مقابل آفتاب است. به طور کلی تمام ورنی های یووی خاصیت زرد شدگی را دارا می باشند. بعضی ورنی ها سریعتر و بیشتر و بعضی کندتر و کمتر.
اگر خاصیت زرد شدگی برایتان بسیار مهم است از ورنی های یووی پلی اورتان استفاده کنید. معمولا در ضخامت های زیر 10 میکرون زرد شدگی محسوس نیست.
8- یکنواختی سطح
از ورنی هایی استفاده کنید که پس از خشک شدن زیر لامپ سطحی کاملا صاف و یکنواخت تشکیل دهد. برای حل مشکل پوست پرتقالی شدن سطح از Leveling Agent استفاده کنید.
لازم به ذکر است متاسفانه در داخل کشور ورنی های یووی کاغذ ( به دلیل قیمت پایین ) در تمامی صنایع از جمله پی وی سی چوب و ... استفاده می شود و به عنوان یووی مخصوص فروخته می شود. این یووی ها معمولا با 8-12 درصد تینر بدون بو ( جهت کاهش ویسکوزیته و کاهش قیمت ) نیز رقیق شده اند.
پیشنهاد می کنیم جهت انتخاب مطمئن ترین ورنی یووی از محصولات شرکت مرکب سهند استفاده کنید تا متوجه کیفیت مطلوب ورنی های یووی شوید.


فارسی