اتیل استات
آبان ۲۷, ۱۳۹۶
مرکب هوا خشک
آذر ۲۵, ۱۳۹۶

اتیلن گلیکول


پروپیلن گلیکول | PROPYLENE GLYCOL
مایعی است شفاف، لزج، جاذب رطوبت، حلال مواد معطره و رنگ های غیر قابل حل در آب که مانند گلیسرول و سوربیتول از تبخیر رطوبت مواد غذایی ممانعت می کند و از آن به عنوان حلال مواد وعطر و رنگ ها استفاده می شود . از این ماده به عنوان ماده ای افزودنی به نوشیدنی ها و آبنبات ها نیز استفاده می شود. ماده ای است امولسیون کننده ی چربی دوست که خاصیت افزایش تثبیت کف و هوادهی در خامه ها و مخلوط های کیک را دارد.
در ساخت کرم ها و لوسیون و ضد آفتاب نیز کاربرد دارد . پروپلین گلیکول به عنوان یک نگهدارنده رطوبت، حلال، نگهدارنده در مواد غذایی و برای محصولات توتون و تنباکو، و همچنین به عنوان یکی از مواد اصلیe-liquid در سیگار الکترونیکی همراه با گلیسیرین گیاهی استفاده می شود.
اتیلن گلیکول
کاربرد:
حلال در دارو مثلا دیازپام در آب حل نمیشود.
افزودنی‌های غذایی
مایه خنک کننده (ضدیخ) در موتور و یا مایع ضدیخ بروی هواپیما De-ice
روغن هیدرولیک در سیستمهای هیدرولیک
مواد دودزا در ماشینهای دود زا
پروپیلن گلیکول به عنوان یک نگهدارنده رطوب (E1520)، حلال، و نگهدارنده در مواد غذایی و برای محصولات توتون و تنباکو، و همچنین به عنوان یکی از مواد اصلی " e-liquid " در سیگار الکترونیکی همراه با گلیسیرین گیاهی استفاده می شود.
مونو پروپیلن گلیکول نیز در آیتم های مختلف خوراکی مانند قهوه، بستنی، محصولات لبنی هم زده (زده شده)، آبجو و نوشابه استفاده می شود.
مونو پروپیلن گلیکول به عنوان حلال در بسیاری از مواد دارویی، از جمله فرمولاسیون های خوراکی، تزریقی و موضعی، مانند دیازپام و لورازپام که در آب نامحلول هستند استفاده می شود.

فارسی